Maciej Siemoński

Urodzony w 1984 roku. Absolwent wydziału Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2007 roku. Mieszka i tworzy w Gdańsku. Wykonuje rysunki tuszem na papierze akwarelowym. Jego prace charakteryzują się niebywałym opanowaniem kreski. Są bardziej ekspresją myśli i uczuć, atmosfery, niż ukazaniem świata w jego klasycznym założeniu malarskim. W 2017 roku wziął udział w serii wystaw prac polskich artystów z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego pt.“Metamorfoza” w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Centrum Kultury Browar B we Włocławku, Galeria Sztuki Radom, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Swoją twórczość prezentuje od ponad 10 lat w galeriach (Triada, Klucznik, Galeria w Kwadracie, Galeria BP), a także na licznych aukcjach sztuki (m.in. organizowanych przez Sopocki Dom Aukcyjny, Dom Aukcyjny DESA Unicum, Polswiss Art). Jego prace ukazywały się w takich publikacjach jak kwartalnik „Artysta i Sztuka”, albumie „Malarstwo Polskie 2019” (wydawnictwo Promocjaart), a także w międzynarodowym „Imaginaire” – albumie promującym surrealizm oraz sztukę fantastyczną. Poza rysunkiem, Maciej od 10 lat prowadzi grupę teatralną „Kworce” – teatr aktorów niepełnosprawnych intelektualnie, który wygrywał liczne festiwale. Za swoją aktywność z teatrem „Kworce” został uhonorowany w 2015 Medalem Prezydenta Miasta Gdańsk.

Maciej o swojej twórczości:
„W moich rysunkach nie ma barier – rysuję emocje, otaczający mnie świat, myśli i marzenia. Na jednym rysunku elementy potrafią się ze sobą mieszać, pozornie tworząc chaos. Chociaż moje prace są okraszone elementami fantastyki i surrealizmu, mówią o rzeczywistości która mnie otacza i kreują świat, który widzę właśnie w taki sposób. Szczegółowość i drobiazgowość w procesie powstawania jest dla mnie formą kontemplacji oraz swoistego rodzaju eskapizem, pozwalającym zagłębić się w innej rzeczywistości. W moich pracach dominują czerń i biel – lubię, kiedy przedmioty tracą kolor, gdyż dzięki temu w swoich kompozycjach zmieniam ich postrzeganie.”

Wystawy zbiorowe

  • Duet artystyczny: wystawa twórczości Agnieszki Gewartowskiej i Macieja Siemońskiego, Galeria Triada, Gdańsk (2019)
  • “Metamorfoza”, wystawa polskiego realizmu magicznego, seria wystaw prac polskich artystów z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Centrum Kultury Browar B we Włocławku, Galeria Sztuki Radom, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Miejskiej we Wrocławiu (2017)
  • “Zupełnie INNE SPOJRZENIE na sztukę”, Galeria w Kwadracie, wystawa zbiorowa zorganizowana przez Fundację Fale Kultury, Gdańsk (2016)
  • Wystawa prac kończąca IX Plener Malarski, organizowany przez Galerię Klucznik oraz Dom Aktora w Gdańsku (2013)
  • ART FRESH FESTIVAL - hotel Sheraton, Warszawa (2011)

Wystawy indywidualne:

  • Indywidualna wystawa prac pt. "Oto Patrz Fryderyku", w Filharmonii Bałtyckiej z okazji Roku Chopinowskiego (2010)

Nagrody i wyróżnienia

  • Medal Prezydenta Miasta Gdańsk, Grupa artystyczna „Kworce” (2015)
Ta strona używa plików cookies.    Polityka prywatności       OK